A kutatások eredményei szerint a magatartászavarok kialakulásának legfőbb oka a családok szocioökonómiai státuszának megváltozása – ez a folyamat szabhat gátat a gyermekek társas és nyelvi képességfejlődésének. Különösen veszélyeztetettnek számítanak azok, akik elhanyagoló, illetve bántalmazó szülőkkel élnek. A legsúlyosabb fejlődési deficit az állami gondoskodásban élő gyermekek esetében figyelhető meg. Spratt és munkatársai (2012) rámutatnak, hogy a korai életszakasz idegrendszeri és kognitív sérülése, a fejlődésbeli elmaradás oka leggyakrabban a családi viszonyokban, a szülői bánásmódban vagy a szülők hiányában keresendő. Vizsgálatukban családban elő, de elhanyagolt, bántalmazott, illetve állami gondoskodásban élő, valamint befogadó családhoz kihelyezett gyermekek mentális és szociális viselkedését elemezték. A fő problémát a gyermekek nyelvi készségeinek fejletlenségében látják. A nyelvi fejlődés elmaradása leginkább a bántalmazó családban élő gyermekeknél figyelhető meg; valószínűsíthető, hogy ők egy életen át viselkedéses zavarokkal küzdenek majd, mert az asszertív kommunikációt nem ismerve az agresszív önérvényesítést választják emberi kapcsolataikban.
Kedvezőtlen anyagi körülmények között élő családokban a bántalmazás és az elhanyagolás esélye nő. A kutatás eredményei tükrében egyértelmű a szoros együttjárás a nyelvi kifejezőkészség hiányosságai és a magatartási zavarok között, a szerzők hangsúlyozzák, hogy a lehető legkorábbi beavatkozás egyértelműen a kognitív képességek javulását, és ezáltal a viselkedésbeli anomáliák csökkenését, megszűnését eredményezi.
Spratt és munkatársainak kutatását megelőzte egy tíz évvel korábban publikált longitudinális vizsgálat, amelyben Lansford és munkatársai (2002) azt vizsgálták, hogy az elhanyagoló szülői attitűdnek és a bántalmazásnak milyen hosszú távú hatásai vannak a gyermekek pszichés és viselkedéses állapotára, valamint tanulási teljesítményére. A vizsgálat 12 éven át követte nyomon 585 gyermek fejlődését, akik 3 éves koruk előtt szülői bántalmazást szenvedtek el. Az oktatási intézmények rögzített feljegyzéseit elemezve kimutatták, hogy a gyermekek rosszabb tanulási teljesítményt nyújtottak, kétszer annyit hiányoztak, és ugyancsak kétszer olyan gyakran részesültek megrovásban, mint nem bántalmazott társaik. Továbbtanulási hajlandóságuk is lényegesen alacsonyabb, mint azoké a tanulóké, akik nem szenvedtek el ilyesfajta traumákat. A bántalmazás hatása 12 év elmúltával is kimutatható volt a gyermekek ¾ részénél:
1) társas kompetenciájuk fejletlen volt: sem a felnőttekkel, sem kortársaikkal nem tudtak egyenrangúságon alapuló kapcsolatot kialakítani, 2) a családjukból magukkal hozott problémák határozták meg viselkedésüket (előítéletesség, ellenséges attitűd, problémamegoldási nehézségek) és 3) pszichés zavaraik voltak, ami megnehezítette az interperszonális kapcsolatok kialakítását, fenntartását.
DiPrete és Jennings (2009) a társas és viselkedéses készségek hatását vizsgálja, a tanulmányi teljesítmény nemenkénti alakulásának tükrében. Hangsúlyozzák, hogy a társadalmi normáknak megfelelő viselkedéses készségek kialakulása szoros összefüggésben van a sikeres tanulmányi előmenetellel, és ennek következtében az életút alakulásával is. Meglátásuk szerint a társadalmi osztályok újratermelik önmagukat, így az iskolázottság és a pályaválasztás mintája adott társadalmi csoporton belül hasonló lesz – a tanárok és a későbbi munkaadók jellemzően azokat preferálják, akik a felső középosztály és a magasabb társadalmi rétegek viselkedésmintáit produkálják.
A deviáns viselkedés és a tanulási teljesítmény összefüggéseit illetően, Mihály Ildikó (2003) hangsúlyozza, hogy a nyelvi fejlettségi szint szoros kapcsolatban áll az agresszív viselkedési minták megjelenésének gyakoriságával. Orgoványi-Gajdos Judit (2011) gyakorlatból vett példákon és megoldási lehetőségek felsorakoztatásán keresztül közelíti meg ezt a problémakört, meglátása szerint a deviáns viselkedés gyökere a referenciaszemély hiánya, továbbá a gyermek személyes terének korlátozottsága, korlátozása. Hangsúlyozza a tanulás iránti motiváció kialakításának fontosságát, a pozitív megerősítés jelentőségét. Az oktatási folyamat egyik legfontosabb célja – az ismeretátadás mellett – a gyermek társadalmi közegbe való beilleszkedésének elősegítése. Tanulmányának fontos üzenete, hogy amennyiben a gyermek a tanulási tevékenység során kiélheti a kreativitását, nem fogja magatartásával zavarni a tanóra menetét, így elkerüli azt az ördögi kört, amelyben a „rossz gyerek” szükségszerűen „rossz tanuló” is egyben.
Ha a 2000-es években íródott, a magatartás és tanulmányi előmenetel kapcsolatát, valamint a fegyelmezést mint módszert vizsgáló elemzésekkel összevetjük Ayllon és Roberts 1974-ben publikált cikkét (Allyon&Roberts, 1947), két nagyon fontos különbséget láthatunk. Az egyik a fegyelemsértések jellegével kapcsolatos, a másik pedig a lehetséges problémamegoldást illeti. Ayllon és Roberts általános iskolás korosztályban végzett vizsgálatából kiderül, hogy a 70-es években a legjellemzőbb fegyelemsértésnek az számított, ha a diák 1) a tanár engedélye nélkül elhagyta a helyét, 2) hangokat hallatott, illetve zajt keltett és 3) társait illetve a felszerelésüket megérintette, lökdöste. A magatartási problémák együtt jártak az olvasási képesség és a szövegértés zavaraival. A szerzők felhívják a figyelmet arra, hogy a zavaró viselkedés megakadályozása az esetek többségében nem vezet javuló tanulási teljesítményhez, sőt, bizonyos helyzetekben a diákok egymás közti tanórai interakciója elősegítheti a tanulási folyamat hatékonyságának növelését. A kutatás eredményeinek tükrében a szerzők hangsúlyozzák, hogy tanári attitűdváltásra lenne szükség: a „teremts csendet és tanulni fognak a diákok” elvnek nem feltétlenül van létjogosultsága, ezzel szemben a „tanítsd érdekesen és csendben lesznek” módszer minden bizonnyal hatékony. Javaslatukat egy új módszer bemutatásával egészítették ki, amelynek lényege, hogy amelyik diák jól teljesített, jutalompontokat kapott. A kondicionálás eredményeképpen szignifikáns teljesítménynövekedést tapasztaltak. Felhívják a figyelmet arra, hogy a javasolt módszer alacsony szocioökonómiai státuszú családok gyermekeinél nem működik azonnal, az ő esetükben egyéni megoldásokra lesz szükség.
Ayllon és Roberts (1947) tanulmányának egyik legfontosabb üzenete, hogy a tanár képes legyen bevonni tanítványait az oktatási folyamatba. Napjainkban, amikor az internet térhódításával a pedagógus megszűnt a tudás legfőbb forrásának lenni, a hatékony oktatás egyik legfontosabb tényezője a tanári kreativitás.
Az intézményi szintű beavatkozás lehetőségeit a magatartási anomáliák megelőzésében széles körben tárgyalják. Webster-Stratton és Reid (2004) az iskolaelőkészítő évfolyam és az általános iskolás tanulók számára kifejlesztett, megfelelő szociális viselkedést tanító programot (Dinoszaurusz-iskola) elemzi, McKevitt és Braaksma (2008), Anderson és Kincaid (2005), valamint Luiselli és munkatársai (2005) egy intézményi szinten is alkalmazható, átfogó stratégiát, a PBS (positive behavior support) módszert ismertetik, amely a megfelelő tanulói magatartás jutalmazására épül, Horner és munkatársai (2010), arra hívják fel a figyelmet, hogy a megfelelő viselkedést jutalmazó módszer bevezetése akkor lesz igazán hatékony, ha az alkalmazás folyamatát és a kimeneti eredmények mérését is standardizálják. Snyder és munkatársai (2010) szintén longitudinális vizsgálatot végeztek, 20 oktatási intézmény bevonásával. Céljuk a Positive Action elnevezésű, általános iskolákban alkalmazott, intézmény egészét érintő, magatartási problémák kezelésére irányuló program hatékonyságának tesztelése volt. Kimutatták, hogy a tanulói magatartás javulása szignifikánsan jobb tanulmányi teljesítményhez vezetett.
A magatartási zavarokat produkáló gyermekek általában nem a képességeiknek megfelelően teljesítenek az iskolában. Ez a jelenség többnyire a diákok kevéssé hatékony kommunikációs készségeire vezethető vissza, melynek egyik gyakori oka a családok bizonytalan anyagi helyzetében keresendő. A szülők elhanyagoló attitűdje miatt a gyermek felé kontrollálatlanul áramlik az információ, valamint interperszonális kapcsolatainak száma csökken, illetve nem az életkorának megfelelően alakul. E folyamatok valószínűsíthető hozadéka – különösen az alacsony szocioökonómiai státuszú családok esetében – a gyermek nyelvi fejlődésének elmaradása. Ebben a vonatkozásban különösen veszélyeztetett az állami gondoskodásban élő és a bántalmazott gyermekek csoportja. A nyelvi fejlődés hiányosságai a társadalmi normáktól eltérő konfliktuskezelési stratégiák kialakulásához, valamint a szövegértési problémákból eredő tanulási nehézségekhez vezetnek. A kommunikációs deficit egyszerre hat a magatartásra és a tanulmányi teljesítményre is, és emiatt a gyermek gyakran ördögi körbe kerül. A deviáns viselkedés kezelésének hatékony módszere egyfelől a gyermek kognitív képességeinek kibontakoztatása, kreativitásának fejlesztése, másfelől pedig a megfelelő viselkedés pozitív megerősítése. A megfelelő magatartásminták kialakítása egyéni, csoportos és intézményi szinten történhet, 1) hagyományos, büntetésen alapuló és 2) jutalmazáson alapuló módszerrel. Az előbbinek rövidtávon látványos eredménye van, azonban tényleges változást ritkán eredményez, az utóbbi időigényes folyamat, de hosszú távon a tanulmányi eredmények javulását hozza. A megfelelő tanulói magatartás kialakítására többféle, intézményi szinten alkalmazható módszer létezik, azonban lényeges, hogy az iskola egészét érintő beavatkozást körültekintően tervezzük meg, és fontos, hogy a tanárok 80%-a egyetértsen a kezdeményezéssel, és hajlandó legyen az új stratégiát következetesen alkalmazni.
Amennyiben elfogadjuk az elméletet, mely szerint a társadalmi osztályok szükségszerűen újratermelik önmagukat, félő, hogy a nehéz sorsú és/vagy nyelvi fejlődésükben elmaradott gyermekek és fiatalok nem kapják meg a lehetőséget arra, hogy kitörjenek hátrányos helyzetükből, és tényleges képességeik szerint boldogulhassanak felnőtt életükben.
Anderson, C. M. & Kincaid, D. (2005). Applying Behavior Analysis to School Violence and Discipline Problems: Schoolwide Positive Behavior Support. The Behavior Analyst, 28, 49-63
Ayllon, T. & Roberts, M. D. (1974). Eliminating Discipline Poblems by Strengthening Academic Performance. Journal of Applied Behavior Analysis, 7, 71-76
DiPrete T. A. & Jennings, J. L. (2009). Social and behavioral skills and the gender gap in early educational achievement. Retrieved April 17, 2014, from http://www.columbia.edu/~tad61/DiPrete_Jennings_SSR.pdf
Fehér-Wargha Ibolya (2003). Fegyelem, fegyelmezetlenség, fegyelmezés. Új pedagógiai szemle. 53 (9), 107-112
Fincher, S. & Tenenberg, J. (2007). Re-shaping practices of academic development: The Disciplinary Commons. SRHE December 2007.
Frank J. L., Flannery K. B. & McGrath Kato M. (2012). High School Disciplinary Responses to Student Truancy: Findings from a National Sample. SREE Spring 2012 Conference Abstract Template.
Horner, R. H., Sugai, G. & Anderson, C. M. (2010). Examining the Evidence Base for School-Wide Positive Behavior Support. Exceptional Children, 42 (8), 1-16
Józsa Krisztián (2000). Az iskola és a család hatása a tanulási motiváció alakulására. Iskolakultúra, 10( 8), 69–82.Kiggundu, Herbert (2009). The Influence of Discipline Management by Head Teachers on Students’ Academic Performance in Selected Private Secondary Schools of Busiro County in Wakiso District [absztrakt]. Makerere University
Lansford, J. E. Lansford, Dodge, K. A., Pettit, G. S., Bates, J. E., Crozier, J. & Kaplow J. (2002). A 12-Year Prospective Study of the Long-term Effects of Early Child Physical Maltreatment on Psychological, Behavioral, and Academic Problems in Adolescence. Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, 156(8), 824-830.
Lansford, J. E., Miller-Johnson S., Berlin, L. J., Dodge, K. A., Bates J. S. & Gregory J. E. (2007). Early Physical Abuse and Later Violent Delinquency: A Prospective Longitudinal Study. Child Maltreatment, 12 (3), 233-245
Luiselli J. K., Putnam, R. F., Handler, M. W. & Feinberg, A. B. (2005). Whole‐school positive behaviour support: effects on student discipline problems and academic performance. Educational Psychology, 25 (2-3), 183-198
McKevitt, B. & Braaksma A. D. (2008). Best Practices in Developing a Positive Behavior Support System at the school level. Best Practices in School Psychology, 3, 735- 747
Mihály Ildikó (2003). Az iskolai terror természetrajza. Új pedagógiai szeme. 53 (9), 75-80
Mihály Ildikó (2005). Fegyelem és fegyelmezettség az iskolában régen és ma. Új pedagógiai szemle. 53 (9), 103-1
Orgoványi-Gajdos Judit (2011). Kalauz a nehezen kezelhető diákok tanításához szükséges nevelési-oktatási stratégiák megalkotásához: Praktikus tanácsok, hasznos feladatok pedagógusjelöltek számára. Pécs: Pécsi Tudományegyetem
Snyder, F., Vuchinich, S. & Li, K. K. (2010). Impact of the Positive Action program on school-level indicators of academic achievement, absenteeism, and disciplinary outcomes: A matched-pair, cluster randomized, controlled trial. Journal of research on educational effectiveness, 3 (1), 26-55
Spratt, E. G., Friedenberg, S., LaRosa, A., Bellis, M. D., Macias, M. M., Summer, A. P., Hulsey T. C., Runyan D. K. & Brady K. T. (2012). The Effects of Early Neglect on Cognitive, Language, and Behavioral Functioning in Childhood. Psychology, 3 (2), 175-182.
Szőke-Milinte Enikő (2004). Pedagógusok konfliktuskezelési kultúrája. Új pedagógiai szemle. 54 (1), 26-39
Webster-Stratton, C. & Reid, J. M. (2004). Strengthening Social and Emotional Competence in Young Children—The Foundation for Early School Readiness and Success: Incredible Years Classroom Social Skills and Problem-Solving Curriculum. Infants and Young Children, 17 (2), 96-113
A terápiás gyakorlatban a pszichodinamikus irányzat követőinek körében a tudattalan feltátásának gyakorta alkalmazott módszere a projektív teszt; a kliens nem kap egyértelmű iránymutatást arra nézve, hogy pontosan mit is „vár el” tőle a terapeuta, így a személyiségének olyan rejtett aspektusait jeleníti meg a feladatban, amelyek elvezetnek a tudattalanjában zajló folyamatokhoz, tartalmakhoz.
A tudattalan feltárásának egyik módja a relatíve új módszer, az OH-kártya is. A kártyák több síkon is megszólítanak bennünket: érzelmileg, intellektuálisan, társas kapcsolatokat érintően és spirituálisan is. Nem alkalmasak arra, hogy megoldjanak egy konfliktust két ember között, de arra jók, hogy felszínre hozzák azt, vagyis facilitálják a kommunikációs folyamatot. Az eredeti OH kártyákat több változat is követte, ilyen például a Saga (képei képzeletbeli világot idéznek), az Ecco (absztrakt festményekkel), a Habitat (természetes környezetünket megjelenítő képekkel), a Persona (portrékat és interakciókat megjelenítő lapok) vagy például a Claro (amely üres lapokat tartalmaz, a felhasználóra bízva a képek elkészítését).
Janine Moore (1999) tanulmányában az OH-kártyákat olyan újságcikkekhez hasonlítja, amelyek mindegyike önmagunkról szól. A kártyák megalkotója, Ely Raman a tarot-ból merítette az ötletet; álláspontja szerint az általa kifejlesztett terápiás eszköz félúton van az irodalom és a képzőművészet között: a pakli képeinek értelmezésekor voltaképpen saját történetet alkotunk. A kártyák ereje abban rejlik, hogy megérintik a tudattalant, érzéseket és érzelmeket hoznak felszínre. Nincs rossz értelmezésük: a lényeg az önfelfedezés, a megosztás, a felfedezés és az alkotás.
Gatineau (2010) a szókártyás pakli különleges jelentőségét abban látja, a szavak inkább érzelmi, semmint intellektuális tartalmat hordoznak, ugyanakkor mindenki számára sajátos és egyedi jelentéssel is bírnak. Ily módon – mintegy az elme kiiktatásával – spontán asszociációk teremtődnek, amelyek a belső világ leképezéséhez vezetnek, felszínre hozzák az archetípusokat, energizálnak, fejlesztik a kreativitást és az érzelemkifejező-képességet. A képek olyan motívumokat tartalmaznak, amelyek az érzelmekre és az intuícióra hatnak, és tág teret engednek az egyéni értelmezésnek.
Amennyiben játékként és nem terápiás eszközként használjuk, az OH-kártyák elősegítik az interperszonális kapcsolatok fejlődését (Gatineau, 2010), hiszen értő figyelemre, kölcsönös tiszteletre tanítanak, valamint erősítik a csoporton belüli kapcsolatokat és a valahová tartozás érzetét (a játéknak nincs nyertese és vesztese – itt valóban a részvétel a fontos).
A kártyák terápiás célra történő alkalmazásával több kutató is foglalkozik. Ayalon & Siso-Ayalon tanulmányukban (2012) az új terápiás eszköz gyakorlati hasznosságát tárgyalják: 1) elősegíti a terapeuta és a kliens párbeszédét, 2) projektív eszközként is használható, 3) a lapok metaforaként működnek, az interperszonális helyzetek szimbolikus reprezentációját adják, 4) a feliratos és képes kártyalapok hidat képzenek a jobb és a bal agyfélteke megnyilvánulásai között, 5) csoportos foglalkozás, illetve terápia esetén közös narratíva kialakításra nyújtanak lehetőséget, így erősítve a csoportkohéziót, valamint 6) stressz-csökkentő eszközként is alkalmazható. A lapok gyermekkori emlékeket, blokkolt, gátlás alá került érzelmeket hoznak elő a tudattalanból. Tekintettel arra, hogy a pakli képekkel és szavakkal is dolgozik, a logikus, rendszerező és analitikus verbális gondolkodásért felelő bal agyféltekét, illetve az intuícióért, képzeletért és kreativitásért felelős jobb agyféltekét egyszerre aktiválja. Ayalon & Siso-Ayalon (2012) meglátása szerint, ha képeket és szavakat társítunk egymáshoz a kártyák segítségével, a belső ellentmondások feloldhatóvá válnak.
Amikor a logikus gondolkodás, a szándék és az akarat kevésnek bizonyul ahhoz, hogy megoldjon egy konfliktust, új látásmódra van szükség. A metafora – ami szintén a jobb agyfélteke nyelvéhez tartozik –, képes arra, hogy megszakítsa az „ördögi kört”, megtörje a negatív gondolatokat és jótékony változást eredményezzen a viselkedésben. A kliens automatikusan szakít a megszokott, napról-napra alkalmazott védekezőmechanizmussal – látens tartalmak élednek benne, és a gondolkodása intuitívvé válik. Ahogyan Popova és Miloradova (2014) fogalmaz, a feliratok a narratív terápiás módszerre köszönnek vissza, ahol is a személy önmagáról alkotott képe történetek formájában hívható elő, (viszont nem kell szembesülnie a konkrét, valós problémákkal, hiszen tetszés szerint alakíthatja a narratívát). A módszerben a projektív jelleg is megfigyelhető, mert egy adott inger nem feltétlenül az objektív jelentése mentén nyer értelmezést a kliens számára, hanem a saját gondolati és érzései vetülnek ki benne.
A kártyák nem validált mérőeszközei a pszichológiai diagnózisnak, azonban segítenek azonosítani a személy viselkedési mintázatát és elfojtott érzelmeit. A kliens azonosulhat az adott kép által megjelenített személlyel vagy tárggyal: megtörténik 1) a kép azonosítása, 2) az általa megjelenített probléma azonosítása, 3) a megoldási lehetőségek számbavétele metaforikus szinten, majd pedig 4) a metaforikus jelentés valós helyzetre való áttranszformálása. A több modalitásban megjelenő szenzoros stimuláció, valamint a kártyán lévő karakterrel való azonosulás lehetősége, a szimbólumok és asszociációk világából a valóság felé vezeti a pácienst.
Az OH-kártyák családjának egyik tagja a COPE, melyet gyakran alkalmaznak traumatizált páciensek esetében. Ayalon (2012) abban látja e módszer jelentőségét, hogy segít a kliensnek kikerülni a trauma következtében (sérült biztonságérzet, a páciens úgy érzi, nem ura az életének, elfogadja az áldozatstátuszt, önmagát hibáztatja stb.) kialakult negatív spirálból. A COPE kártya használója megtanulja azonosítani saját megküzdési módjait, amelyet krízis, stressz vagy trauma esetén alkalmaz. A tapasztalat szerint a véletlenszerűen kiválasztott kártyák és a felmerülő asszociációk segítenek abban, hogy a megszokott gondolati- és válaszmintázatok helyett a kliens újakat ismerjen fel, és alkalmazzon.
A kártyák terápiában való használatát illetően Petrovna (2010) az alexitímiás páciensek kezelésének lehetőségét tárgyalja. Kifejlesztett egy módszert, amelynek a „betegség története” nevet adta. A Persona és a Habitat kártyákat használja ehhez a gyakorlathoz: a páciens 3-4 kártyát kiválaszt a Persona pakliból, amelyek azt szimbolizálják, ahogyan saját magát látja a betegség előtt, közben és utána, vagyis gyógyult állapotban. A negyedik, a felépülés utáni több évvel későbbi önmagát ábrázolja. A kártyák az alexitímiás páciens esetén is segítenek abban, hogy az érzelmekre és konfliktusokra vonatkozó verbális kifejezés problémáját megoldják, fejlesszék a szimbolikus gondolkodást, és a képzeletet, valamint hatékony eszközként funkcionálnak a problémák megoldását illetően is. A kliensben tudatosul, hogy pszichoszomatikus betegségben szenved, és a terapeuta segítségével megtalálja, hogy mi vezetett jelen állapotának kialakulásához, milyen szükségletei maradtak kielégítetlenül, és megkeresi a módokat, amelyekkel ezeket kielégíthetné.
Az asszociáción és metaforák használatán alapuló kártyák nemcsak a psziché rejtett aspektusait azonosítják, hanem megoldást is kínálnak a felmerülő problémákra. A terápiás használtuk mellett szóló legfontosabb érv, hogy relatíve gyorsan rávilágítanak a problematikus területekre (Popova & Miloradova, 2014).
Ayalon, O. & Siso-Ayalon (2012). Metaphoric Cards: An Effective Tool in Therapy. Retrieved: November 2, 2014, from http://www.oh-cards institute.org/2012/metaphoric-cards-an-effective-tool-in-therapy/
Ayalon, O. (2012). Healing Trauma with Metaphoric Cards. Retrieved: November 2, 2014, from http://www.oh-cards-institute.org/2012/healing-trauma-with-metaphoric-cards/
Carver, C. S. & Scheier, M. F. (2006). Személyiségpszichológia. Budapest: Osiris Kiadó
Comer, R. J. (2010). Abnormal Psychology (pp. 125-129). New York: Worth Publishers.
Gatineau, C. (2010). OH: The „Inner Adventure” with Metaphoric Cards of Association. Retrieved: November 2, 2014, from http://www.oh-cards-institute.org/2012/oh-the-%E2%80%9Cinner-adventure%E2%80%9D-with-metaphoric-cards-of-association/
Hárdi I. (1967). Képi kifejezés és a tudattalan. Letöltve: 2014. november 2., http://www.c3.hu/~prophil/profi052/hardi.html
Hárdi I. (2004). Pszichiátria, képi kifejezés és a dinamikus rajzvizsgálat, Magyar Tudomány, 2004/4, 433-443.
Jung, C.G. (2000). Bevezetés a tudattalan pszichológiájába. Budapest: Európa Könyvkiadó
Kiss V. (2009). Képek tudománya a mérlegen: avagy többet ér-e még egy kép, mint ezer szó. Új Pedagógiai Szemle, 2009/ 5-6, 18-32.
Moore, J. (1999). OH Cards: The Game of Inner Vision. Psychospiritual, 45.
Orosz I. (2012). Úgy nyerj, hogy legyen következő parti – Interjú Jesztl Józseffel. Magyar Narancs, 2012/51.
Pál J. & Újvári E. (2001). Szimbólumtár: Jelképek, motívumok, témák az egyetemes és a magyar kultúrából. Budapest: Balassi Kiadó
Petrovna, G. M. (2012) Application of Associative Cards in Counseling and Psychotherapy for Patients with Psychosomatic Disorders. Retrieved: November 2, 2014, from http://www.oh-cards-institute.org/2012/oh-for-psychosomatic-disorders/
Popova G. & Miloradova N. (2014). Psychological Mechanism of the Use of Metaphoric Associative Cards in Individual Counseling. Retrieved: November 2, 2014, from http://www.oh-cards-institute.org/wp-content/uploads/2014/07/Popova-and-Miloradova-Psychological-Mechanisms.pdf
Santiago, J. O. (2013). Associative Images and EMDR. Retrieved November 2, 2014, from http://www.oh-cards-institute.org/wp content/uploads/2013/05/Santiago-Jacome-O.-Associative-Images-and-EMDR.pdf
Szondi L. (1996). A tudattalan nyelvei: szimptóma, szimbólum és választás. Thalassa, (7) 2, 61-82.
Tószegi Zs. (1994). A kép információ (pp. 13-36). Budapest: OSZK.
A bátorító neveléssel kapcsolatban megszívlelendő tanácsokat olvashatunk Dr. Bagdy Emőke írásában (2017). Ennek lényege, hogy dicsérjük meg a gyermeket, ha valamit jól csinál, viszont ha valamiben nem teljesít olyan ügyesen, ne szidjuk meg őt, hanem biztassuk a további gyakorlásra. "Hat és tízéves kor között van az önbizalomnak az igazi szenzitív időszaka, amikor teljesítményhelyzetekben bizonyítani akarunk, és azt várjuk, hogy a felnőttek mondják meg nelünk, milyenek is vagyunk. Az, hogy képesek leszünk-e bízni magunkban ... jelentős részben azon múlik, hogy ekkor milyen visszajelzéseket kapunk otton és az iskolában" (Bagdy, 2017).
Vagyis dicsérjünk, adjunk pozitív megerősítést a gyermeknek. Ez azért is kiemelkedően fontos, mert a tanulás (viselkedés- és teljesítményváltozás) sikerességének egyik feltétele az egyén meggyőződése azzal kapcsolatban, hogy képes a feladat elvégzésére. A képességeinkbe vetett hit, az énhatékonyság érzete saját, korábbi tapasztalatainkon alapul, vagyis „a teljesítményekkel kapcsolatban felhalmozódott sikerek és kudarcok következménye” (Bányai, Varga, 2013, 510.). Minél több helyzetben vállaljuk önként a megmérettetést, annál magabiztosabban tekintünk az új kihívásokra, és annál valószínűbb, hogy nem a kudarcot vetítjük előre, hanem sikeres végkimenetelre számítunk.
Wigfield és Cambia (2010) kutatási eredményei szerint az önbizalom mellett még két másik tényező játszik döntő szerepet a sikeres tanulási teljesítményben: az egyik a meggyőződés, mely szerint hasznos elvégezni a feladatot, a másik pedig a feladatvégzéssel kapcsolatos konkrét célkitűzés.
Az, hogy az elvégzendő feladatot szubjektíve mennyire ítéljük hasznosnak, elsősorban saját lehetőségeinken és önértékelésünkön múlik. Mindez nyilvánvalóan hatással van a motivációnkra, s ezen keresztül az erőfeszítéseinkre, valamint a végrehajtás sikerességére is. A hasznosság megítélésekor érdemes figyelembe vennünk, hogy a kapcsolódó hiedelmeink, gondolataink nem feltétlenül objektívek, "nem feltétlenül tükrözik a valóságot, és nem mások, csak gondolatok" (Szondy, 2012).
A feladattal kapcsolatos pontos célkitűzés keretet ad, a részfeladatokra bontás pedig abban segít, hogy ne riadjunk meg a "túl nagy falattól", s az egyes részek sikeres teljesítése további motivációt jelent.
Csoportos tanulás esetén a fentiek mellett igen fontos 1) a feladatvégzés közben kapott folyamatos visszajelzés a többiek haladásáról és 2) a pozitív megerősítés (Schunk, 1991). Előbbi azért lényeges, mert – a társas összehasonlítás elmélete szerint – az ember a saját képességeit másokhoz viszonyítva értékeli. Vagyis ha tudom, hogy épp hol tartanak a többiek a feladattal, vagy belehúzok, hogy ne maradjak le, vagy megveregetem a vállam, s persze az sem kizárt, hogy kiszállok, mert behozhatatlannak ítélem a hátrányomat. A pozitív megerősítés, azaz a dicséret irányulhat az erőfeszítésre ("Látom, nagyon keményen dolgozol!") és a képességekre is ("Nagyon ügyesen rajzolod ezt a vízilovat, tényleg hasonlít.").
Érdemes megjegyezni, hogy az erőfeszítésre utaló pozitív visszajelzés visszafelé is elsülhet, vagyis rombolhatja a másik fél önmagába vetett hitét akkor, ha a tevékenység túl sokáig tart, és nem hoz tényleges eredményt. Jó hír viszont, hogy a képességeket illető dicséret minden esetben motiváló hatású. Érdekes, hogy a feladatban való részvételre vonatkozó visszajelzés ("Milyen jó, hogy te is velünk rajzolsz!") nem hat pozitívan a teljesítényre, azonban ha az eredményességet dicsérjük ("Nagyon tetszik ez a víziló, szépet rajzoltál!"), és a másik fél számára egyértelmű, hogy pontosan miért kapta az elismerést, akkor a jutalmazás motiváló erejű, és pozitívan hat a további teljesítményre (Schunk, 1991).
Bagdy E. (2017). Minden a fejben dől el! In: Fejben dől el?. Budapest: Kulcslyuk Kiadó
Bányai É. & Varga K. (Szerk.).(2013). Affektív pszichológia (Az emberi késztetések és érzelmek világa). Budapest: Medicina.
Cary, J. R., David W. J. & Roger T. J. (2008). Promoting Early Adolescents’ Achievementand Peer Relationships: The Effects of Cooperative, Competitive, and Individualistic Goal Structures. Psychological Bulletin, 134 (2), 223-246.
Csíkszentmihályi M. (2010) Flow (Az áramlat). Budapest: Akadémiai Kiadó
Szondy M. (2012). Megélni a pillanatot (Mindfulness, a tudatos jelenlét pszichológiája). Budapest: Kulcslyuk Kiadó.
Wigfield A. & Cambria J. (2010). Students’ Achievement Values, Goal Orientations, and Interest: Definitions, Development, and Relations to Achievement Outcomes. Developmental Review, 30, 1-35.
A pszichológiai tesztek és skálák a személyiségjegyek, az elégedettség, az interperszonális készségek, a szorongás, a képességek, a teljesítmény stb. mérésére alkalmas eszközök. Közelebb visznek bennünket saját személyiségünk megismeréséhez, vagyis támpontot adnak az önismerethez. Önmagunk elfogadása által képesek vagyunk szembenézni a gyengeségeinkkel, és egyben megtalálhatjuk a módját, hogy ezeken változtatva kiegyensúlyozottabb, elégedettebb életet élhessünk.
E módszerek közé tartozik az OH-kártya (1), különféle rajztesztek és egyéb, asszociáción alapuló technikák. Egyes esetekben a módszer alkalmazása azonnali feszültségcsökkenést eredényez (2).
Az autogén tréning egy relaxációs technika, melynek elsajátításával az egyén sikeresen kezeli a stresszes helyzeteket, s megtartja az önkontrollját. Segít továbbá a koncentrációban, az akaratlagos és vegetatív folyamatok szabályozásában, a nyugalom megteremtésében és megtartásában. (3)
A neurolingvisztikai programozás (NLP) technikáit Dr. Biró Gyula kiképző hipnoterapeutától tanultam. A módszer számomra önismereti élményként is egyedülálló, mindemellett adaptív megküzdési módokat tanít, ezért sikerrel alkalmazható a hétköznapokban. Segíti többek közt az önelfogadást, a flow-élmény megtapasztalását, a stresszes helyzetek kezelését, a veszteségek feldolgozását és a másoktól való túlzott függés megszakítását.
A bosszúságok, problémák sajátos viselkedéses válaszokat aktiválnak bennünk, amelyek lehetnek adaptívak, illetve maladaptívak. Ha a problémára objektíven, illetve valóságos kihívásként tekintünk, jó eséllyel mozgósíthatjuk azon képességeinket, készségeinket, amelyek a megoldás irányába visznek. Ebben sok esetben az ún. automatikus negatív gondolatok, illetve a rágódás, vagyis a ruminálás akadályozhatja az embert. Tudatos fókuszálással, a pillanat megélésével, új viselkedésminták elsajátításával a problémamegoldási módszereinken sikerrel javíthatunk. (4)
1. Gatineau, C. (2010). OH: The „Inner Adventure” with Metaphoric Cards of Association.
2. Ayalon, O. & Siso-Ayalon (2012). Metaphoric Cards: An Effective Tool in Therapy.
3. Krapf, G. (1992). Az autogén tréning gyakrolata. Budapest: Springer Hungarica Kiadó.
4. Szondy, M. (2012) Megélni a pillanatot. Budapest: Kulcslyuk Kiadó.